Πέμπτη, 29 Μαρτίου 2018 12:34

Θύελλα Καμαρίου - A.O. Πανθηραϊκός 4-3 (κ.δ. 2-2)

Η ομάδα μας κατέκτησε το τρόπαιο του Κυπέλλου επικρατώντας στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3 επί του Α.Ο. Πανθηραϊκού.

Ένας από τους συναρπαστικότερους και παράλληλα από τους πιο άρτια οργανωμένους τελικούς Κυπέλλου, το τμήμα Ανδρών μας επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 4-3 επί του Α.Ο. Πανθηραϊκού και κατέλτησε για 1η φορά στην ιστορία της το Κύπελλο Κυκλάδων.

Οι περίπου 1000 φίλοι του ποδοσφαίρου και του Σαντορινιού αθλητισμού είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν μέσα σε ένα απολύτως κόσμιο κλίμα, το οποίο οι ίδιοι δημιούργησαν και τους αξίζουν συγχαρητήρια, έναν τελικό για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες του νησιού μας να κρατάνε ψηλά την εικόνα της Σαντορίνης και του Κυκλαδίτικου ποδοσφαίρου.

Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Πανθηραϊκού στο 14ο λεπτό όταν ο Ντούμος πλάσαρε σωστά μέσα από την μικρή περιοχή για να ισοφαρίσει ο Ρέτζο με προβολή στο 24ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ερρίκου.
Λίγο αργότερα ο Σπανός και συγκεκριμένα στο 28ο λεπτό αποχώρησε τραυματίας και τη θέση πήρε ο Δαβιλάς.

Πριν τη λήξη του ημιχρόνου η ομάδα μας κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ έπειτα από πανέμορφη προσωπική ενέργεια του Αρβανίτη ο οποίος αφού ταλαιπώρησε τρεις αμυντικούς της αντίπαλης ομάδας σούταρε με το αριστερό στη κλειστή γωνιά για το 2-1.

Οι φιλοξενούμενοι στο 53' έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Γκίκα με 2η κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία.
Κάπου εκεί η ομάδα μας βλέπει τον Ανδριόλα να τραυματίζεται και να τελειώνει το παιχνίδι με υπερπροσπάθεια μιας και δεν ήταν λίγες οι φορές που χρειάστηκε τις πρώτες βοήθειες για να συνεχίσει στο παιχνίδι

Στο 88ο λεπτό ο Κονσταντίνοφ με κεφαλιά από κοντινή απόσταση στείλει το παιχνίδι στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 2-2 με την ομάδα μας να χάνει μεγάλες ευκαρίες για να τελειώσει την συνάντηση με τους Εγιουρούμ και Βλαβιανό να σημαδεύουν το δοκάρι στο 116' και στο 120' αντίστοιχα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι εκεί που ο Φίλων ήταν ο παίχτης που ευστόχησε τελευταίος για να δώσει το εύναυσμα των ξέφρενων πανηγυρισμών για την κατάκτηση του Κυπέλλου ΕΠΣΚ.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ - Α.Ο. ΠΑΝΘΗΡΑΪΚΟΣ 4-3 (2-2 κ.δ.)

Σκόρερς:

14' Ντούμος 0-1 (σουτ)
24' Ρέτζο 1-1 (σουτ)
43' Αρβανίτης 2-1 (σουτ)
88' Κονσταντίνοφ 2-2 (κεφαλιά)