Κυριακή, 11 Μαρτίου 2018 00:17

Πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου για τους Άνδρες μας

Την νίκη - πρόκριση στον τελικό του θεσμού του Κυπέλλου ΕΠΣΚ κατάφερε το τμήμα Ανδρών μας.

Σ' ενα πολύ όμορφο και δυνατό - μέσα σε αγωνιστικά πλαίσια - παιχνίδι που διεξήχθει το Σάββατο 10/3/18 στο Δ.Γ. Καμαρίου για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΚ, το τμήμα Ανδρών μας προκρίθηκε στον τελικό του θεσμού επικρατώντας με 1-0 επί της αξιόμαχης Άνω Μεράς Μυκόνου.

Το γκολ που έκρινε το παιχνίδι σημείωσε για την ομάδα μας ο Αποατολίδης στο 90ο λεπτό της συνάντησης με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από γλυκιά σέντρα του Αρβανίτη.

Η ομάδα μας συνολικά στο παιχνίδι είχε την υπεροχή και μετά το πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο πήρε τα ηνία του αγώνα και επέβαλε το ρυθμό της απέναντι σε μια στην πολύ οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων οι οποίο έψαχναν την ευκαιρία τους στο παιχνίδι με μια καλή αντιπίθεση παγώνοντας παράλληλα το παιχνίδι στο πρώτο μισό του.

Η ομάδα μας δεν έχασε την κατοχή στο δεύτερο μισό και επέβαλε το ρυθμό της ψάχνοντας το γκολ που θα της έδινε την πρόκριση στον τελικό του θεσμού, τον δεύτερο στην ιστορία της μετά το 2014, βλέποντας να μην της καταλογίζεται καθαρότατη παράβαση - πέναλτι στις αρχές του στον Αρβανίτη και δημιουργώντας επιθέσεις οι οποίες αποτελούσαν μόνιμη απειλή για τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Το ''χρυσό'' εισιτήριο του τελικού προήλθε από γλυκιά κάθετη σέντρα του Αρβανίτη προς τον Αποστολίδη ο οποίος με ψυχραιμία το ''σφράγισε'' με πλασέ από κοντινή απόσταση στο 90ο λεπτό.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ - ΑΝΩ ΜΕΡΑ ΜΥΚΟΝΟΥ 1-0

Σκόρερ:

90' Αποστολίδης (σουτ)

Συνθέσεις:

Θύελλα Καμαρίου (Μιχάλης): Ανδριόλας, Λυγνός, Σπανός, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Γιάννης, Μαυρομάτης, Αποστολίδης, Αρβανίτης (90’ Εγιορούμ)
Αναπληρωματικοί: Τσουκαλάς, Σκαφτούρος, Πάγια, Λύκος, Δαβιλάς, Εγιορούμ, Λεφάκης

Άνω Μερά (Τζιόβας): Χριστοδουλάκης, Κουτσούκο, Ουζουνόγλου, Πρίφτη, Χατζάκο, Κωφοκότσιο, Τουρέ (46’ Γκολέμης), Καρφαρίδα, Ξενάκη (46’ Θεοχάρης), Αμπντούλ, Μαμαντί
Αναπληρωματικοί: Αργυρίου, Βαγενάς, Τζάβρας, Κουκάς, Κεραμυδάς