Κυριακή, 26 Αυγούστου 2018 17:12

Ιστορική πρόκριση στον δεύτερο γύρο Κυπέλλου Ελλάδας για τους Άνδρες μας!

Την νίκη με 2-0 που τους έδωσε την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας κατέκτησαν οι Άνδρες μας απέναντι στην Α.Ε. Κηφισιάς.

Στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν, το οποίο έμελε να έχει και ιστορικό χαρακτήρα μιας και η ομάδα μας έγινε η πρώτη ομάδα από το νησί μας που αγωνίστηκε στο Κύπελλο Ελλάδας, οι Άνδρες μας πανηγύρισαν την νίκη- πρόκριση με σκορ 2-0 επί της μαχητικής Α.Ε. Κηφισιάς.

Οι παίχτες επέβαλαν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα του αγώνα και προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες για ένα γρήγορο γκολ που θα τους έβαζε στη θέση του οδηγού.

Μια από τις καλές στιγμές που έψαχνε η ομάδα μας ήρθε από τον Μαυρομάτη όταν σε σουτ που επιχείρησε η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και κατέληξε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Ο ίδιος παίχτης είδε το σουτ του στο 33ο λεπτό να καταλήγει σωστά αυτή τη φορά ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα μας. Είχε προηγηθεί όμορφη μπαλιά του Μ. Φύτρου από τον άξονα.

Στην επανάληψη η ομάδα μας δέχθηκε πίεση προς τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων να ισοφαρίσουν αλλά η λύση ήρθε από τον Ζανελάρι στο 68ο λεπτό όταν έπειτα από σέντρα του Σπανού από δεξιά κέρδισε τους πάντες στον αέρα και διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Το Δ.Σ. της ομάδας μας εκφράζει τα συγχαρητήρια της στην ομάδα της Α.Ε. Κηφισιάς για το όμορφο ποδόσφαιρο που παρουσίασε καθώς και για το αθλητικό πλαίσιο μέσα στο οποίο αγωνίστηκαν οι παίχτες της καθώς και τα θερμά της συγχαρητήρια στο Ανδρικό μας τμήμα για την ιστορική πρόκριση στην δεύτερη φάση του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τέλος ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλο τον φίλαθλο κόσμο του νησιού μας ο οποίος αψήφισε την υπερβολική ζέστη και την δύσκολη ώρα διεξαγωγής του παιχνιδιού και έδωσε βροντερό παρών και στήριξε την ομάδα μας μέσα σε φίλαθλα πλαίσια δείχνωντας πως διψά για ποδόσφαιρο υψηλού επιπέδου.

Η ομάδα μας θα μάθει τον αντίπαλο της την Δευτέρα 27/8/18 όπου και θα πραγματοποιηθεί η κλήρωση της επόμενης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ - Α.Ε. ΚΗΦΙΣΙΑΣ 2-0

Σκόρερς:

33' Μαυρομάτης 1-0 (σουτ)
68' Ζανελάρι 2-0 (κεφαλιά)

Συνθέσεις:

ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Κώστας Μιχάλης): Ανδριόλας, Σπανός, Δημητρακόπουλος, Μαντούσης, Ρέτσο,Φίλων, Ερρίκος, Δαβιλάς (59' Γατσέλος), Μαυρομάτης, Φύτρος  Μ. (79' Φύτρος Σ.), Αρβανίτης (68' Ζανελάρι)
Α.Ε.ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Καλοπήτας): Βαμβακάς, Έσλερ, Καπλάνης, Τεγούσης, Μεϊμαρογλου, Μιχαηλίδης (46' Τζελι), Πρίτσας (87' Τόσκας), Γκούμας, Οκσίσογλου, Παληαρούτας (30' λ.τρ. Βουγιουκλίδης Δ.), Ρεντζής