Κυριακή, 14 Οκτωβρίου 2018 14:32

Με νίκη συνέχισαν οι Άνδρες μας

Την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη σημείωσαν οι Άνδρες μας.

Με νίκη συνέχισαν οι Άνδρες μας την αγωνιστική τους παρουσία στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής μιας και στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου επικράτησαν με σκορ 1-4 του Απόλλωνα Ερέτριας σημειώνοντας παράλληλα την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στον πρώτο αγώνα που έδωσαν μακριά από το νησί μας.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα μας έχει το απόλυτο σε δύο αγώνες (εκκρεμεί ο αγώνας της 1ης αγωνιστικής απέναντι στο Αιγάλεω).

Το παιχνίδι που διεξήχθει την Κυριακή 14/10/2018 στο Ενωσιακό γήπεδο της Εύβοιας στη Χαλκίδα ξεκίνησε με τους αντιπάλους, όπως και στο παιχνίδι της περασμένης εβδομάδας με τον Χαραυγιακό, να ανοίγουν το σκορ μόλις στο 7' όταν ο Αμαραντίδης έκανε το 1-0 με ένα πολύ όμορφο σουτ εκτός περιοχής.

Από εκείνο το σημείο η ομάδα μας πήρε τα ηνία του αγώνα και από το πρώτο κιόλας ημίχρονο ήρθε πολλές φορές απέναντι στον Μπασινά ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του.
Χαρακτηριστικότερες ήταν οι ευκαιρίες των Σημιτζή, Αργυρίου και Ζανελάρι με το ημίχρονο να τελειώνει με την ομάδα μας αποχωρεί με το εις βάρος της 1-0 για τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε μνε τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα μας μιας και είδε τον Αργυρίου να φέρνει την παρτίδα στα ίσια στο 54ο λεπτό όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Ερρίκου και σουτ του Μαντούση έγινε αποδέκτης της μπάλας και με δυνατό σουτ από τα όρια της μικρής περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπασινά (1-1).

Στη συνέχεια ο ίδιος καθώς και ο Ζανελάρι έχασαν σημαντικές ευκαιρίες για να δώσουν το προβάδισμα στην ομάδα μας, κάτι που ωστόσο έκανε ο Ερρίκος στο 74' με σουτ εκμεταλευόμενος λάθος των γηπεδούχων στην άμυνα (1-2).

Η επικράτηση της ομάδας μας σφραγίστηκε στο 79' όταν και έγινε το 1-3 με τον Ερρίκο να εκτελεί φάουλ και τον Ρέτζο με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 84ο λεπτό ο Ερρίκος σημάδεψε το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων έπειτα από εκτέλεση φάουλ για να τα καταφέρει... καλύτερα οκτώ λεπτά αργότερα όταν με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ 1-4

Σκόρερς:

7' Αμανατίδης 1-0 (σουτ)
54' Αργυρίου 1-1 (σουτ)
74' Ερρίκος 1-2 (σουτ)
79' Ρέτζο 1-3 (σουτ)
92' Ερρίκος 1-4 (σουτ)

Συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Βαλκάνος): Μπασινάς, Μετσανάι, Ρούσσος, Χριστοδουλόπουλος, Μπαλόζι, Καλοχωρίδης, Μώρος (69' λ.τρ. Κοκκάλας), Ντουλαβέρης, Βαλκάνος, Τόρα, Αμαραντίδης (62' Τρεγκάι)
ΘΥΕΛΛΑ ΚΑΜΑΡΙΟΥ (Μιχάλης): Τσουκαλάς, Δαβιλάς (77' Γατσέλος), Σπανός, Μαντούσης, Ρέτζο, Φίλων, Ερρίκος, Σιμιτσής, Μαυρομάτης (46' Αρβανίτης), Αργυρίου (86' Λυγνός), Ζανελάρι (68' Φύτρος Σ.)