Σάββατο, 26 Ιανουαρίου 2019 15:06

Αποκλεισμός από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Κυκλάδων για τους Άνδρες μας

Δεν θα συνεχίζσουν στον θεσμό οι Άνδρες μας μιας και αποκλείστηκαν εκτός έδρας τον Α.Ο. Πανθηραϊκό.

Στην διαδικασία των πέναλτι αποκλείστηκαν οι Άνδρες μας από τον Α.Ο. Πανθηραϊκό με σκορ 4-2.

Το παιχνίδι διεξήχθει για την 3η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΚ (προημιτελικά) το Σάββατο 26/1/19 στο Δ.Γ. Φηρών.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τους παίχτες να σπαταλούν αρκετή ώρα για να βρουν ρυθμό και να νικήσουν την βροχή και τον αέρα που κατά διαστήματα έκαναν την εμφάνιση τους δυσχεραίνοντας τις προσπάθειες των παιχτών των δύο ομάδων.

Η μόνη αξιοσημείωτη στιγμή νωρίς στο παιχνίδι ήταν ένα φάουλ του Ερρίκου στο 3ο λεπτό που πέρασε λίγο άουτ από το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας προχώρησε στην αναγκαστική αλλαγή του Στασινού με τον Μαντούση ενώ στο δεύτερο μισό είδε και τον Τσουκαλά να αποχωρεί με τραυματισμό και τη θέση του να παίρνει ο Ανδριόλας.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στις ίδιες ταχύτητες χωρίς πολλές συγκινήσεις και κάποια αξιοσημείωτη φάση.

Στο 74ο λεπτό ο Κλιγγόπουλος πέρασε αλλαγή στη θέση του Μάκο πραγματοποιώντας το ντεπούτο του με την φανέλα της ομάδας μας.

Στην ίσως πιο αξιοσημείωτη στιγμή του δεύτερου μέρους ο Ανδριόλας έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μάνιας στο 82ο λεπτό με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στη συνέχεια δύο συνεχόμενα κόρνερ και την άμυνα της ομάδας μας να λύνει την ''μίνι'' πολιορκία.

Κάπου εκεί η βροχή δυνάμωσε μαζί της όμως και τα πνεύματα μιας και στο 85ο λεπτό υπήρξε αψιμαχία μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων με τον Αρβανίτη να αντικρύζει την κόκκινη κάρτα και τους Παλληγιώργο, Ντούμο και Λιγνό να αντικρύζουν την κίτρινη κάρτα.

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τις δύο ομάδες χωρίς τέρματα με το παιχνίδι να οδηγείτε στην διαδικασία της παράτασης όπου η ομάδα μας αγωνιζόμενη με 10 παίχτες ανταπεξήλθε στην πίεση των γηπεδούχων οδηγώντας την πρόκριση στην διαδιακσία των πέναλτι με τους γηπεδούχους να επικρατούν με σκορ 4-2.

Το Δ.Σ. της ομάδας μας εκφράζει τα θερμά της ευχαριστήρια στους φίλους της ομάδας μας που βρέθηκαν στο γήπεδο και χειροκρότησαν τις προσπάθειες των παιχτών μας παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες.